Genvejsmenu:
S - Indhold
1 - Forside
2 - Aktuelt
3 - Oversigt
4 - Søg

12.12.11   |   kl. 08:47   |   A-kasse, Aktuelt, Prosabladet

Nu kommer effekterne af tilbagetrækningsreformen

Ændringerne af efterlønsreglerne er ved at komme på plads, og PROSAs a-kasse planlægger informationsmøder til næste år, når alt er vedtaget.

Det begynder så småt at dryppe ind med forslag til ændringer af vores lovgrundlag.  Ændringerne sker med baggrund i tilbagetrækningsreformen og gælder i første og største omgang efterlønsreglerne.

Der er enkelte ændringer til det øvrige regelsæt, men ikke noget med eksplosiv betydning for os.

Dem kommer jeg ind på i senere artikler, og efterhånden som de vedtages.

Her og nu om de nye efterlønsregler:

Som jeg skriver i min rettelse, er medlemmer født før 1. januar 1954 ikke berørt.

For alle andre sker der ændringer:
·    Efterlønsalderen forhøjes gradvist med et halvt år ad gangen for alle, der er født i 1954 eller senere.
·    Efterlønsperioden afkortes fra fem år til tre år – også gradvist – for alle født i 1956 eller senere.
·    Satsen hæves til 100 procent – altså almindelig dagpengesats – for alle født efter 1. juli 1959.
·    Mulighed for optjening af skattefri præmie opretholdes.
·    Skattefri tilbagebetaling af efterlønsbidrag fra 2. april 2012.

Vi planlægger allerede nu at holde medlemsmøder rundt om i landet, ligesom vi arbejder på infomateriale til jer om alle ændringerne.

Vi har allerede nu en del henvendelser – især på reglen om tilbagebetaling af efterlønsbidraget – men da reglen først kommer til at gælde fra 2. april 2012, vil jeg bede jer have tålmodighed lidt endnu.

Vi arbejder på at få infomateriale lagt på vores hjemmeside, og vi arbejder på en it-løsning, der kan hjælpe jer med at få overblik over, hvor meget I har indbetalt.

Breve i e-boks

Jobcenteret er begyndt at skrive til vores medlemmer via e-boks. Så vær opmærksom på, at hvis du har bedt om at få breve fra din kommune i e-boks, så gælder det også jobcenteret.

Så husk, at reglen om at gøre sig bekendt med dagens post også gælder den post, der lægges i din e-boks.

Forlængelse af dagpengeperioden

Der har været rygter fremme om, at dagpengeperioden skulle forlænges med seks måneder. Det er stadig kun på rygteplan, og heller ikke her har vi noget konkret at melde ud.
Jeg skal nok holde jer orienteret, så snart jeg ved mere.

Dagpenge omkring jul og nytår

Husk at taste dagpengekort ind søndag den 18. december 2011. Hvis kortet er tastet 18.december, og der i øvrigt ikke er nogen fejl, har du penge inden jul.  

Jul og nytår

Husk, at vi holder lukket mellem jul og nytår.
Glædelig jul og godt nytår ønskes alle vores medlemmer.

  • Rettelse

    Vi var desværre for optimistiske, da vi i sidste nummer af Prosabladet skrev, at der ikke var ændringer for medlemmer på 57 år eller derover. Der skulle have stået 58 år eller derover. Man kan også sige, at der ikke sker ændringer for medlemmer født før 1. januar 1954. Vi beklager fejlen.

PRINT

Kommentarer

Der er endnu ikke skrevet kommentarer til artiklen

Deltag i debatten

CAPTCHA billede for SPAM beskyttelse

Relevante links

 

Tip en ven

Fortæl en ven om denne artikel:

 

Nyhed

 

Skrevet af:

Anne Grethe Hansen

Anne Grethe Hansen

regionsleder, Min A-kasse

Kommenter artiklen

 

Relaterede artikler