Genvejsmenu:
S - Indhold
1 - Forside
2 - Aktuelt
3 - Oversigt
4 - Søg

Sorter efter emne

A-kassen

(118)

Andet

(57)

Android

(13)

Bagsiden

(20)

Big data

(1)

Chile

(5)

CSC-konflikt

(105)

CSC-sagen

(7)

DF2012

(9)

Diverse

(47)

Hackere

(8)

Hardware

(148)

HTML5

(8)

Internet

(315)

IT-politik

(144)

Jobkort

(24)

Klausuler

(18)

Løn

(47)

Mainframe

(4)

Museskader

(18)

Nyt job

(22)

Open Source

(172)

Ophavsret

(60)

Prosabladet

(725)

PROsit

(13)

Senior

(19)

Seniorjob

(1)

Software

(215)

Studerende

(29)

Uddannelse

(142)

Wikileaks

(7)

Skjul

11.11.09   |   kl. 10:39   |   Aktuelt

Få PROSAs formand som mentor

PROSAs nye mentorordning efterlyser flere kvinder og mentorer.

PROSAs formand Niels Bertelsen har meldt sig til den nye mentorordning, der starter til januar. Foto: Hung Tien Vu.

Er du ung it-professionel på vej i din karriere, kan du nu få PROSAs formand som sparringspartner. Niels Bertelsen sætter nemlig sin tid og erfaring til rådighed for en mentee i PROSAs nye mentorordning, som starter til januar. Mentorordningen har til formål at sætte uerfarne it-kræfter sammen med erfarne til snak om karriere, faglig og personlig udvikling.
– Det kunne være spændende både at videreudvikle mig selv og hjælpe en anden på vej gennem en ordning, hvor jeg kan fortælle om mine erfaringer og få et input tilbage, forklarer Niels Bertelsen som begrundelse for, at han har meldt sig.
Projektledelse, personaleansvar og udvikling af ledelsestalent er især områder, som formanden med sine mange års organisationserfaring vil kunne give sparring på til en ung, der vil prøve kræfter med ledelse. Han forventer selv at få noget ud af mentor og mentee-relationen.
– Jeg tror, at ledelse bedst udvikles gennem dialog med andre, og det kunne være interessant selv at blive udfordret på egne meninger og opfattelser, siger Niels Bertelsen.

Mangel på mentorer

Mentorordningen har i den seneste tid oplevet stor interesse fra medlemmer fra hele landet, som ønsker at deltage. Projektet køres dog i første omgang som et pilotprojekt for medlemmer øst for Storebælt.
– Planen er, at ordningen skal ud i hele landet, hvis det viser sig at blive en succes. Vi bruger øst-medlemmer som forsøgskaniner for at kunne tilbyde et gennemprøvet koncept senere, fortæller Lotte Colberg, som er konsulent på projektet.
Hun kan fortælle, at der allerede er mange mentor- og mentee-kandidater tilmeldt. De fleste er mandlige ansøgere og med en overvægt af mentees. Det vil hun gerne have rettet op på.  
– Der er stadig behov for flere kandidater til mentorpilotprojektet for at kunne lave de bedste mulige match, siger Lotte Colberg. Så der må meget gerne ansøge flere kvinder og specifikt flere mentorer med en lang videregående uddannelse, efterlyser hun. Alle interesserede er dog velkomne.  
Tilmeld dig på www.prosa.dk/mentor senest 11/12 2009.

PRINT

Kommentarer

Der er endnu ikke skrevet kommentarer til artiklen

God tone i debatten

Deltag i debatten

CAPTCHA billede for SPAM beskyttelse

Relevante links

 

Skrevet af:

Bo Sune Christensen

Bo Sune Christensen

Kommenter artiklen