Der er endnu ikke skrevet kommentarer til artiklen
04.05.10 | kl. 09:32 | Aktuelt, PROSA mener
It er vejen ud af ledighedskøen
Pressemeddelelse: En omfattende undersøgelse har kortlagt efterspørgslen på it-kompetencer i danske virksomheder. 19 procent af virksomhederne forventer at skulle ansætte flere it-specialister i de kommende år.
Danske virksomheder forventer igen at skulle ansætte flere medarbejdere med it-kompetencer i den nærmeste tid. Det viser en ny undersøgelse, som DI ITEK, PROSA, Dansk Metal og Microworld har foretaget.
Undersøgelsen viser, at 19 procent af de medvirkende virksomheder forventer at ansætte flere personer med it-kompetencer i det kommende år. Blandt it-virksomhederne forventer 45 procent at ansætte flere medarbejdere.
- Rapporten er en håndsrækning til jobcentrene og beskæftigelsesregionerne, der med rapporten i hånden bedre kan tilrettelægge en arbejdsmarkedsindsats for ledige it-specialister, siger Erik Swiatek, næstformand i PROSA.
Undersøgelsen viser også, hvilke kompetencer virksomhederne går efter inden for et bredt felt af teknologier. Der er især stor efterspørgsel efter personer med kompetencer inden for de mest anvendte teknologier som bl.a. Microsofts operativsystem på både server- og klientsiden, men også en lang række andre kompetencer efterspørges som bl.a. Oracles databasesystemer og IBM’s mailserversystemer i den finansielle sektor.
Ligeledes viser rapporten, at virksomhederne ikke alene efterspørger medarbejdere med it-forståelse, men i høj grad også personer med forståelse for både it og forretning.
- Med rapporten har vi fået en detaljeret opgørelse af virksomhedernes kompetencebehov for it-specialister. Virksomhederne har i dag, men også fremover brug for specialiserede it-kompetencer, og jobcentrene skal derfor bruge opgørelsen, så ledige it-specialister hurtigere kommer i job igen til glæde for alle, siger branchedirektør Tom Togsverd, DI ITEK.
- Rapporten viser på teknologiniveau, hvilke kompetencer der efterspørges. Vi kan derfor bruge rapportens konklusioner som et godt fundament for det fremadrettede arbejde med at trimme uddannelserne og udvikle flere målrettede efteruddannelsestilbud, siger forbundssekretær Per Påskesen, Dansk Metals Uddannelses- og IKT-sekretariat.
Undersøgelsen er finansieret af Den Centrale Pulje til en særlig beskæftigelsesindsats, der administreres af Arbejdsmarkedsstyrelsen.
Kontaktinformationer:
Michael Tøttrup
Ledelseskonsulent, PROSA
mit@prosa.dk
+45 28 88 12 48
John Sarborg Pedersen
Chefkonsulent, DI ITEK
jsp@di.dk
+453377-3348
Jan Hendriksen
Faglig sekretær, Metal Hovedstaden
jh@danskmetal.dk
+45 40 11 95 37
Niclas Steuch
COO, Microworld
ns@microworld.dk
+45 2178 5988
Fakta om undersøgelsen
Undersøgelsen omfatter en online undersøgelse samt interviews med centrale beslutningstagere i danske virksomheder. Undersøgelsen bygger på besvarelser fra 536 virksomheder med i alt 14.597 it-specialister ansat. Herudover er der foretaget 8 uddybende interviews.
Virksomhederne blev i undersøgelsen bedt om at afdække behovet for de fremtidige it-faglige kompetencer ved at svare på, i hvilken grad it-specialisterne skulle beherske en række konkrete navngivne teknologier/produkter. Svarene kortlægger derved de konkrete, operationelle it-produktnære kompetencer, som virksomhederne forventes at vælge nye medarbejdere på baggrund af.
Formål med undersøgelsen
Selv om tidligere undersøgelser viser, at der i de kommende år vil være en voksende efterspørgsel efter især højtuddannede og velkvalificerede it-specialister, så er der begrænset viden om hvilke kompetencer der på operationelt niveau efterspørges hos it-specialisterne.
Denne viden er essentiel for på et tilstrækkeligt kvalificeret grundlag at kunne forbygge kommende flaskehalse samtidig med at der går ledige it-specialister. Undersøgelsen er således et konkret operationelt værktøj i den beskæftigelsespolitiske indsats for arbejdsmarkedets parter, beskæftigelsesregioner og jobcenter.
OPERATIVSYSTEMER
Over 80 % af de adspurgte virksomheder svarer, at både de nuværende og fremtidige ansatte it-specialister i høj eller meget høj grad skal bruge Microsofts operativsystem på både server- og klientsiden. Fordeles disse svar på virksomhedernes it-specialister nuanceres dette billede noget. Det indikerer, at virksomhederne med relativt mange it-specialister har en større produktvariation i forhold til de små virksomheder.
DATABASESYSTEMER
Undersøgelsen viser, at mere end fire ud af fem systemkonsulenter og to tredjedele af driftskonsulenterne i høj eller meget høj grad forventes at arbejde med Microsoft producerede databasesystemer. Hver tredje forventes at arbejde med IBM’s databasesystemer i et højt eller meget højt omfang. Virksomhederne peger desuden på, at 15-16 % vil arbejde med Oracle i samme omfang og angiver, at flere driftskonsulenter end systemkonsulenter vil arbejde med MySQL databasesystemer.
MAILSERVERSYSTEMER
Virksomhederne angav kun i begrænset omfang forventning til at deres it-specialister kommer til at arbejde med mailserversystemer. Efterspørgslen vedrører for størstedelens (95 %) vedkommende kompetencer i relation til Microsoft og IBM’s mailserversystemer - med en vægtandel til Microsoft på 2:1. Den finansielle sektor skiller sig markant ud som den eneste sektor der i højere grad benytter IBM’s mailserversystem. 82 % af disse virksomheder anvender således IBM’s mailserversystem i større omfang. De øvrige sektorer benytter i udpræget grad Microsofts systemer.
WEBSERVERSYSTEMER
Hver tredje virksomhed peger på, at der i høj eller meget høj grad skal arbejdes med henholdsvis Microsoft ISS og Microsoft Sharepoint webserversystemer i de næste to år. Halvdelen af driftskonsulenterne vil i høj eller meget høj grad skulle arbejde med Microsoft IIS’s webserversystem i de kommende to år. Sharepoint og Websphere nyder også stor udbredelse, hver især hos op mod 30 % af driftskonsulenterne. Branchemæssigt er Microsoft IIS særligt udbredt i servicevirksomheder, i den offentlige sektor og i industrien. Alene i servicesektoren peger virksomhederne på, at 81 % af deres driftskonsulenter med webserverkompetencer vil benytte Microsoft IIS i høj eller meget høj grad. Denne andel er på 45 % i den offentlige sektor og ca. 35 % i industrisektorerne. Hvor Microsoft synes at være bredt benyttet over alle brancherne, så er det næsten udelukkende it- og telesektoren samt den finansielle sektor der benytter Websphere i højt eller meget højt omfang. Websphere har en andel på 59 % i den finansielle sektor og 29 % i it- og telesektoren.
FORRETNINGSLØSNINGER
Også inden for forretningsløsningerne forventes it-specialisterne i betydeligt omfang at arbejde med Microsofts produkter – andelsmæssigt op til 62 % af systemkonsulenterne, som arbejder med forretningsløsninger. Hvor en optælling blandt virksomhedernes besvarelse ikke afslørede nogen betydelig forventning til brugen af SAP’s løsninger, så blev resultatet anderledes mere markant, når besvarelserne blev vægtet med virksomhedernes antal it-specialister. Her pegede analysen på, at SAP’s forretningsløsning i de næste to år, vurderet ud fra virksomhedernes egne fremhævelser af deres behov for specifikke operationelle kompetencer, har samme store udbredelse som Microsofts blandt driftskonsulenterne. Hos systemkonsulenterne udgør SAP’s tilsvarende andel 17 %. Oracles løsninger synes særligt udbredt blandt virksomheder med relativt få ansatte.
KODESPROG
Hvad angår forventninger til kompetencer inden for kodesprog peger analysen på, at de webbaserede kodesprog dominerer. XML og HTML, som er sprog der benyttes uanset hvilket produktspecifikt applikationssprog man gør brug af, forventes at blive benyttet af henholdsvis 33% og 12% af undersøgelsens systemkonsulenter, der arbejder med kodesprog. Microsofts produkter synes at dominere markedet, særligt med Visual Basic.Net, som forventes benyttet hos op mod 40% af de systemkonsulenter, der arbejder med kodesprog. C# og ASP.Net benyttes tilsvarende af henholdsvis 32% og 27%. En branchemæssig opdeling afslører endvidere, at Visual Basic.Net er særlig udbredt blandt servicevirksomheder, it- og telesektoren og finanssektoren. De to sidstnævnte bruger også C/C++ i betydelig grad. Den offentlige sektor udgør en særlig stor del af efterspørgslen på Java og XML produkterne. Endelig synes den finansielle sektor at besidde en særlig stor andel på kodesproget Cobol.
SOFTWARE UDVIKLINGSMODELLER
Analysen peger på, at Agile som udviklingsmodel forventes benyttet blandt op mod halvdelen der har indikeret en brug af udviklingsmodellerne, til sammenligning med 44% og 41% for henholdsvis SCRUM og Waterfall modellerne.










