Genvejsmenu:
S - Indhold
1 - Forside
2 - Aktuelt
3 - Oversigt
4 - Søg

Sorter efter emne

A-kassen

(118)

Andet

(57)

Android

(13)

Bagsiden

(20)

Big data

(1)

Chile

(5)

CSC-konflikt

(105)

CSC-sagen

(7)

DF2012

(9)

Diverse

(47)

Hackere

(8)

Hardware

(148)

HTML5

(8)

Internet

(315)

IT-politik

(144)

Jobkort

(24)

Klausuler

(18)

Løn

(47)

Mainframe

(4)

Museskader

(18)

Nyt job

(22)

Open Source

(172)

Ophavsret

(60)

Prosabladet

(725)

PROsit

(13)

Senior

(19)

Seniorjob

(1)

Software

(215)

Studerende

(29)

Uddannelse

(142)

Wikileaks

(7)

Skjul

15.10.07   |   kl. 12:12   |   PROSA internt

Ja til overenskomstsekretariat og løft til det kollektive område

PROSA/STAT støtter forslaget fremsat fra HB om at tilføje et overenskomstsekretariat til Arbejdsplanen og valg af en faglig sekretær mere.

I forbindelse med diskussionerne om organisationsændringer har Peter Ussing udarbejdet et forslag til overenskomstsekretariat, som PROSA/STAT meget varmt støtter. Vi har igennem de seneste seks - syv år gjort meget for at højne det individuelle område. Det var der et formål med: At sikre at vore medlemmer kan få en god individuel sagsbehandling, at øge og systematisere vores viden indenfor området og at PROSA skulle markere sig politisk på dette område. Det har været godt og nødvendigt - og det bærer nu frugt, hvor PROSA har flere sager inden for dette område.

Det kollektive område har ikke haft den samme bevågenhed, der er kun tilført ressourcer midlertidigt og kun til at sikre, at de basale ting som overenskomstforhandlinger, individuelle sager for det offentlige område og de mest nødvendige retssager. Det har været nødvendigt, fordi overenskomsterne har været under pres. PROSA/STAT har endda måtte betale en del af dette selv - ikke til udviklende og nytænkende arbejde - nej, til det helt almindelige daglige arbejde med at servicere medlemmer og forsvare overenskomsterne (PROSA/STAT har betalt 40% af en fuldtidsansat til dette i 2007). Men vi har slet ikke været offensive på området.

PROSA kan blive meget mere offensive i debatten om uddannelsesaftaler, om arbejdstid, om medlemsoverenskomster kontra områdeoverenskomster osv. Forhold, som de overenskomstbærende afdelinger diskuterer, har holdninger til og mange erfaringer med. Men vi har ikke haft ressourcer til at samle det og til at føre debatten frem i lyset - hverken for PROSAs medlemmer eller i offentligheden generelt. Vi vil også gerne arrangere møder om aktuelle forhold inden for det kollektive område med oplægsholdere, der kan være med til at tilføre os mere viden, inspirere og provokere os. Selvfølgelig med henblik på, at lokalafdelingerne kan være så godt rustet som muligt til at udvikle overenskomsterne.

For hvor det har været muligt at centralisere driften af det individuelle medlemsserviceområde for ØST og VEST, vil ansvaret for overenskomsterne stadig ifølge deres natur skulle ligge i lokalafdelingerne. At lokalafdelingerne har ansvaret for overenskomsterne indenfor deres område er et af de bærende principper i PROSA - og det princip skal der holdes fast i. Lokalafdelingerne kender betingelserne for deres egne medlemmer, kulturen på arbejdspladsen og behovet for at sikre uddannelse, arbejdstid osv. Men det er ikke det samme som, at lokalafdelingerne ikke har brug for service centralt fra PROSA ud over det, som er i dag. Aftaler og overenskomster er den måde, som en fagforening bedst sikrer sine medlemmer såvel i opgangs- som i nedgangstider. Derfor skal der også være de nødvendige ressourcer til at servicere lokalafdelinger og medlemmer på dette område.

PROSA/STAT håber derfor, at den ekstraordinære delegeretforsamling vil støtte forslaget om ressourcer til det kollektive område.

PRINT

Kommentarer

Der er endnu ikke skrevet kommentarer til artiklen

God tone i debatten

Deltag i debatten

CAPTCHA billede for SPAM beskyttelse

Relevante links

 

Skrevet af:

PROSA/STATs bestyrelse

Kommenter artiklen