01.04.10 | kl. 00:00 | Aktuelt, PROsit
Konservative vil skære i mulighederne for SU
Står det til de Konservative, skal de unge, der vælger et sabbatår for meget, straffes i form af færre SU-klip. I dag har alle studerende 70 SU-klip, altså mulighed for SU i 70 måneder. Det svarer til seks studieår. Men de Konservatives uddannelsesordfører, Rasmus Jarlov, har lagt partiets planer for fremtidens SU frem, fremtidens SU skal ikke længere være ens for alle.
De studerende skal hurtigere gennem uddannelsessystemet, og de skal starte tidligere. Derfor vil mere end to sabbatår betyde forringelse af antallet af SU-klip med et helt år. De studerende, der afslutter første år af det videregående studie inden for tre år efter adgangsgivende eksamen, skal belønnes med en bonus på 10.000 kroner for at være hurtigt færdige. Sådan lyder forslaget.
Udspillet får rungende kritik fra flere sider. Universiteterne, de studerende og oppositionen er imod. Venstre afviser også forslaget. Venstres SU-ordfører Sophie Løhde siger til Information, at hun gerne vil kigge lidt nærmere på ændringerne.
PRINT

For at sikre en god og sober debat på hjemmesiden, har vi nogle helt simple regler.
Du må ikke poste ulovligt, stødende, anonymiseret, reklamerende, repeterende, irrelevant, skadeligt eller på anden måde upassende materiale.
PROSA overvåger ikke aktivt alle dele af prosa.dk, men vi forbeholder os enhver ret, ikke pligt, til at fjerne eller censurere materiale. Endvidere forbeholder vi os ret til at udelukke brugere permanent eller midlertidigt ved brud på disse retningslinier.
Du må ikke poste ved hjælp af automatiserede programmer (robots) eller lignende.
Hvis du støder på materiale, der ikke overholder ovenstående retningslinier, kan du gøre PROSA opmærksom på det, ved at sende en mail til webmaster@prosa.dk med tydelig angivelse af
1. Hvilken kommentar, der er tale om.
2. Hvori du mener, bruddet på retningslinierne består
God tone i debatten