Genvejsmenu:
S - Indhold
1 - Forside
2 - Aktuelt
3 - Oversigt
4 - Søg

Sorter efter emne

11.04.11   |   kl. 10:45   |   Aktuelt, Formandens blog, PROSA mener, Prosabladet

Støt kollegerne på CSC

Konflikten mellem ledelsen i den amerikanske it-gigant CSC og vores medlemmer er stadig ikke blevet løst.

På anden måned er 120 af vore medlemmer hos CSC lockoutet, mens CSC fortsat står med ultimative krav, der svarer til en nedgang i lønvilkårene for de ansatte på 30 procent. Samtidigt er det i skrivende stund fortsat uafklaret, hvornår og i hvilket omfang PROSAs svar på lockouten – et strejkevarsel – kan iværksættes.

PROSA forsøgte at afværge lockouten for i stedet at nå en forhandlingsløsning, men CSC's ledelse afviste under forhandlingerne alle forslag fra PROSA/CSC, selvom PROSA/CSC gav indrømmelser svarende til en lønreduktion på 5-10 procent.

PROSA er begrænset i sin mulighed for at svare igen på ledelsens angreb. Det skyldes en fredsaftale, som friholder drift fra konflikten. PROSA har set sig nødsaget til at opsige denne fredsaftale til udløb 1. juni i år. Vi håber selvfølgelig ikke, at konflikten skal løbe så længe, men når vi ser på den aggressive tilgang fra CSC's ledelse, har det været nødvendigt at sikre os, at vi om nødvendigt kan svare hårdt igen på angrebet.

Den konflikt, som CSC's ledelse selv har etableret, presser nu virksomheden i betydelig grad. Kunderne har problemer allerede nu, og vi ved, at de er stærkt bekymrede for, hvordan det vil gå med deres systemer, hvis konflikten optrappes 1. juni.

Samtidigt har PROSA stærk støtte fra de andre faglige organisationer på CSC. Arbejdspladsen er præget af, at ingen vil risikere at tage noget af det arbejde, de lockoutede skulle have lavet. Alle de ansatte er rystede over CSC's aggressive fremfærd og helt klar over, at de kan blive de næste, der står for skud.

Også uden for CSC mærker vi meget stor støtte fra fagbevægelsen. Og det er meget vigtigt for at vinde denne kamp.

PROSA/CSC arbejder fortsat hårdt på, at dette vil udmøntes i, at CSC's ledelse bliver klar til at indgå i en reel forhandling om en fremtidig overenskomst, der sikrer CSC som virksomhed i Danmark. Det er PROSA klar til, når ledelsen forstår, at ultimative krav ikke er vejen frem.

Vi ved, at CSC forsøger at få udført det lockoutramte arbejde via andre virksomheder og fra selvstændige konsulenter. Vi vil derfor bede dig være opmærksom på, om der skulle dukke den slags opgaver op som en del af dit arbejde eller i din freelancevirksomhed. Som organiseret lønmodtager har du ret til at sige nej til at udføre konfliktramt arbejde, og som PROSA-medlem har du pligt til at sige nej.

PRINT

Kommentarer

1

11.04.11   |   kl.11:12   |   Mads Kellermann

Hvordan kan jeg støtte?
Er der et konto-nummer jeg kan indbetale støtte på?
Er der et sted jeg kan skrive ind, hvis jeg gerne vil lave noget frivilligt arbejde?
Er der et sted jeg kan sende min sympatierklæring hen?

2

11.04.11   |   kl.13:51   |   Anders Laustsen

Det er nu, at den danske model skal stå sin prøve

Da jeg for nogle år siden blev inviteret til at tale ved et seminar i det største franske fagforbund CFDT, var jeg stolt over at kunne fortælle om den danske arbejdsmarkedsmodel. At man for 100 år siden blev enig om at forhandle inden man evt. så sig nødsaget til at konflikte fordi man ikke kunne finde en løsning. At Danmark har en Arbejdsret og en Forligsinstitution. En model, hvor arbejdstagerne ikke udførte strejkeramt arbejde, da det umuliggjorde et fremtidigt samarbejde med disse strejkebrydere.
Verden ser anderledes ud nu, og i dag jeg ville være knap så stolt over at fortælle om den danske model.

Hvis jeg fortalte om konflikten på CSC, hvor man tager strejkebrydere ind fra nær og fjern og tvinger de medarbejdere, der senere er i konflikt, til at oplære disse strejkebrydere, ville CFDT's tillidsrepræsenter spørge mig om hvorfor CSC's ansatte ikke allerede var på gaden. De ville give mig exempler på tilsvarende umoralske firmaer i Frankrig, hvor de ansatte fx blokederede direktørens kontor eller totalt blokerede indgangen til firmaet. Og de ville fortælle mig, at efter disse radikale aktioner fandt man en løsning. Jeg ville sige til dem, at i den danske model, ville det enten være overenskomststridigt eller ulovligt. De ville sige – og jeg måtte give dem ret -, at på et tidspunkt kan bægeret være så fuldt, at man må tage overenskomststridige midler i brug.

CSC har misbrugt intentionerne i den danske arbejdsmarkedsmodel. En model der er bygget op om et ønske om at finde en løsning, benytter CSC tilsyneladende til at udelukke en løsning.

Der er i hvert fald en udfordring til LO og FTF:
Sørg for at få en lovgivning, så det ikke er muligt at ansætte vikarer til at afbøde en varslet konflikt.

3

11.04.11   |   kl.14:42   |   snart forhenværende medle

Al snak om "angreb på den danske model" er i mine øjne en afledningsmanøvre fra Prosa, for at fjerne fokus fra at man ikke har opsagt fredsaftalen i tide. På grund af manglende tæft sidder man nu og må pænt vente med at stjeke. Alt imens fosser pengene ud af strejkekassen, og når endelig der grønt lys til at iværksætte strejken er kassen tom.

Jeg har sådan set ondt af de ansatte på CSC, som er blevet lullet i søvn med en opfattelse af at være uundværlig. Man har en forestilling om at de 30+ års erfaring ikke uden videre kan overdrages, for der er jo ingen som klogere end en selv - og da slet ikke en fra Indien. Det bliver en brat opvågning for de ansatte på CSC, når Prosa må strække våben og indrømme sit bluf.

4

11.04.11   |   kl.15:32   |   CSC'er

Den viden jeg har oparbejdet kan jeg da snildt overdrage, ikke noget problem i det. Men så længe jeg synes jeg gør en forskel i dagligdagen og dermed er pengene værd, så er der vel ingen grund til det? Jeg kan gå på markedet og finde mig et job til ikke helt samme startløn, men dog næsten - så helt skæv kan min løn jo ikke være. Hvorfor gør jeg så ikke det da? Fordi jeg mener jeg gør en forskel her, til trods for ledelsens forsøg på at stoppe det :)

For mig handler det om at gøre en forskel i dagligdagen - om ens kolleger så er fra Liatuen, Indien, Norge eller Sverige, det er mig komplet ligegyldigt. Både i og uden for Danmark findes der nogen som burde have et wake-up-call (fem kolde tæer) og der findes også gudsbenådede kolleger der absolut gør en forskel og som jeg nødig ville undvære. Hvad de får i løn ved jeg ikke, men jeg gætter på det svarer til "markedsløn" hvor de nu end befinder sig.

Jeg ville ønske at den forskel jeg ærligt mener jeg gør, kan slå lidt igennem på bundlinien, men desværre ser det ud til at pengene forsser uhæmmet ud af landet eller i nogens bonuslommer eller hvad der nu ligger bag regnskabsrodet. Svært at forholde sig til - og det går så pt ud over de af vores kolleger der bare er smidt hjem...

5

11.04.11   |   kl.16:59   |   Dit navn

@1,2 og 4 siger noget fornuftigt og 3 er bare en uvidende provokation.

6

11.04.11   |   kl.17:16   |   Dit navn

Nu har jeg hørt og set denne sætning "markedsmæssige vilkår", kom med nogle tal fra andre store IT Firmaer som man kan forholde sig til, det er til at brække sig over. Er der ingen der tør at sætte tal på ?

7

11.04.11   |   kl.17:38   |   Dit navn

har lige læst at haste-fællesmødet, mellem DA og FTF som var aftalt til at finde sted mandag den 11. april kl. 9.30, blev aflyst. Er vi til grin aller hvad.....

8

11.04.11   |   kl.18:26   |   Carl

@7
Oplysninger om dette please!!

9

11.04.11   |   kl.18:42   |   Russisk roulette

#3 Check weekendens begivenheder i driften og du vil forstå at der findes uundværlige personer :-)

10

11.04.11   |   kl.19:09   |   Dit navn

fandt det på CSC/Prosas Notes database

11

11.04.11   |   kl.19:09   |   Jan Johnsen

@8
Kan ses i et brev fra Prosa CSC-GIS til Pernille Leding og Carsten LInd på Prosa CSC's medlemsdatabase

12

11.04.11   |   kl.19:14   |   CSC forum?

Husk lige drenge og piger - Dette er et offentligt forum så informationer fra CSC skal HOLDES INDEN FOR MURENE!

Men som skeptikker over for jeres konflikt finder jeg det morsomt at I åbenbart ogs mener at I har særlige rettigheder på Internettet... LOLProsa.

13

11.04.11   |   kl.19:17   |   ERIK

Artikles overskrift er ”Støt kollegerne på CSC”. For mig er det ikke helt klart, hvem denne opfordring er henvendt til.
MEN, jeg opfordrer PROSA til, på deres hjemmeside, at give en praktisk opskrift på, hvordan de pressede medarbejdere på CSC skal forholde sig.
Fx
1. Dit problem: Du bliver presset til at hjælpe strejkebrydere.Vores anbefaling: Du skal henvende dig til forbundssekretær Erik Klausen (ekl@prosa.dk), som så vil koordinere den moralske og praktiske hjælp til dig og dine kollegaer.
2. Dit problem: Du bliver bedt om at lave et stykke arbejde, og du er i tvivl om hvorvidt det er strejkeramt. Vores anbefaling: Henvend dig straks til din tillidsrepræsentant.
3. Dit problem: Du føler dig nedtrykt eller ophidset når du skal på arbejde efter en dejlig weekend. Vores anbefaling: Henvend dig til din læge, bliv undersøgt og fortæl om dine arbejdsvilkår på CSC.
4. Osv, osv
Medarbejdere med problemer har brug for konkrete svar. Bed evt. en arbejdspsykolog om at hælpe med at sætte disse praktiske problemer-anbefalinger på skrift.

14

11.04.11   |   kl.19:24   |   Carl

@11,12
Der er jo ikke noget hemmeligt i det, oplysningen ligger hos FTF og PROSA, som venligst bedes svare hvorfor, osv.

15

11.04.11   |   kl.19:45   |   Karsten Lou Nielsen

@14

Ja og om der er blevet forhandlet idag ? og om der stadigvæk forhandles ? Behøver ikke at være særligt detaljeret.

16

11.04.11   |   kl.21:07   |   INFOFREAK

PROSA: SE SȦ AT KOMME UD AF HULLERNE MED INFORMATION, OG DET SKAL SKE LØBENDE

17

11.04.11   |   kl.21:44   |   Annette H, PROSA/SAS

Desværre lykkedes det ikke i dag.
Kl 18.00 erklærede CSC forhandlingerne for brudt sammen.
Der er ikke aftalt nye møder, men parterne opfordrede gensidigt hinanden til at tage kontakt, hvis man fik nye ideer.
Beklager dybt..........

18

11.04.11   |   kl.21:53   |   En fra CSC/Prosa

Tilbyd nu at vi går 10% ned i løn og forringer tryghedsaftalen så den maksimalt er på 12 mdr. Det skal CSC nok gå med til. Jeg synes faktisk at CSC har en pointe, når de siger at vores vilkår er gode og det er også mit indtryk at de er noget bedre end konkurrenternes.

19

11.04.11   |   kl.22:06   |   Nix

@ 18 - det kan godt være vi samlet set får nogle få % mere i den samlede lønpose end resten af IT verdenen i DK, men CSC sidder også tungt på en stribe yderst lukrative kontrakter med snablen dybt nede i statskassen, og jeg synes det er rimeligt at en lille del af denne enorme omsætning tilfalder de folk der udfører arbejdet, og ikke alene går til CSCs' enorme overhead af afdelinger / stabsfunktioner der alle skal have del i den kage, eller til CSC's aktionærer.

Så NEJ jeg skal f... ikke hverken ned i løn eller i andre hårdt tilkæmpede ansættelses vilkår. Hvis CSC ikke kan få overskud med den milliardomsætning der primært stammer fra statskassen, så er det ved gud og Allan ikke min fejl, det må andre lag i CSC betale for. Basta.

20

11.04.11   |   kl.22:12   |   Annette H, PROSA/SAS

I dag var der kun tryghedsaftalen til forhandling.
CSC ønsker IKKE en tryghedsaftale. De ønsker den helt afskaffet.
Foreningerne ønsker en tryghedsaftale og dermed IKKE at afskaffe den, men har til gengæld foreslået adskillige ændringer og besparelser (8 cifrede).
Det er udfordringen og det er IKKE en nem opgave, skal jeg hilse og sige................

21

11.04.11   |   kl.22:27   |   Karsten Lou Nielsen

Meget skuffende, nu bliver det en lang sommer, dette var vel det endelige bevis på at CSC ikke ønsker at forhandle, sørgeligt men sandt.

22

11.04.11   |   kl.22:49   |   ERIK

Tak for oplysningen. Det er for mig soleklart at når CSC helt ønsker at afskaffe tryghedsaftalen, har de to formål:
1. Efter en overenskomstindgåelse uden tryghedsaftale, afskediges der et meget stort antal medarbejdere, i størrelsesordenen 300-500. Det ville være selvmord at afskaffe tryghedsaftalen. I kommer måske ud alligevel, men i det mindste med en pose penge.
2. I fremtiden bliver der jævnligt (1 til 2 gange om året) afskediget medarbejdere fordi man ikke længere har brug for deres kompetencer. Smid ud og ansæt. Ingen uddannelse.
Hvad venter I på drenge og piger. Arbejdet skal stoppes ved at I ALLE sygemelder jer med en lægeerklæring.
En overenskomststridig arbejdsnedlæggelse vil i denne nye fase være vand på CSC's mølle. De vil med glæde bortvise jer uden yderligere lønbetaling.

23

11.04.11   |   kl.22:53   |   ERIK

Afslutningen i sidste indlæg manglede:

Men en sygemelding kan de ikke gøre noget ved.

24

11.04.11   |   kl.23:04   |   Dit navn

@ 20 - ja ikke en nem opgave for dem der skal forhandle, men nemt er det vel nu for os alle. Det er åbentlyst at det ikke længere er tid til forhandling men til HANDLING. CSC overlever ikke at vi alle går hjem og passer haven et par måneder, og for os kan det vel næsten være ligegyldig om vi mister indtægten nu eller om nogle måneder efter en fyrring efter tryghedsaftalens forsvinden. Vågn nu op kære kolleger.

@ Erik - sygemeldinger - det går vist ikke. Vi kan jo ikke alle tillade os at lade familielægen tage parti i en sådan kamp. Læger er her for at helbrede syge ikke spor andet. Så den vej hverken kan eller skal vi gå.

25

11.04.11   |   kl.23:31   |   En skuffet CSC'er

Dette er ved at være kedeligt og surrealistisk. Kedeligt fordi jeg gerne vil på arbejdet og surrealistisk fordi PROSA tror/giver medlemmerne indtryk af, at ledelsen vil forhandle. Forstå det nu - ledelsen vil sku ikke forhandle. Egentlig er jeg ligeglad med tryghedsaftalen. For mit vedkommende er det tilstrækkeligt med funktionærloven. Der er heller ikke tvivl om at vores løn er høj. Hvis jeg gennem en mindre lønnedgang kan sikre min arbejdsplads er jeg indstillet på dette. Hvis jeg er den eneste der har det sådan - ja så følger jeg lydigt flertalsdiktaturet; men hvis andre også tænker som mig: ok - så lad os komme videre og få den tryghedsaftale barberet. Der er alt for meget arbejdskamp og venstreorienteret pis over det her. Jeg er meget, meget træt af det, og er p.t fløjtende ligeglad med hvem "der vinder". Lad mig komme på arbejde og så tager jeg min chance derfra. Set i bakspejlet skulle jeg aldrig have meldt mig ind i PROSA. I min naivitet gjorde jeg det for at være solidarisk og have det judridiske sikkerhedsnet; men lige nu midt i arbejdskampen, er det gået op for mig at jeg ikke helt deler PROSA's værdisæt for såvidt angår arbejdskamp og retorik. Det juridiske kan jeg få dækket gennem en anden forening. "Så meld dig ud", vil mange sikkert sige. Ja - men det kan man ikke når man er midt i en konflikt iflg. PROSA's regler, og nu er jeg en del af konflikten og så må jeg nødvendigvis spille med til den bitre ende. Når alt dette er overstået, skal jeg have en alvorlig samtale med mig selv og have mit værdigrundlag kikket efter, og så må jeg se om jeg formår at forblive PROSA medlem. En trist, skuffet, sur, halv deprimeret og meget frustreret konfliktramt CSC'er.

26

11.04.11   |   kl.23:47   |   En skuffet CSC'er

PS Er forøvrigt meget enig med @18. Vi sidder på vores side af bordet og holder stejlt på vores menig og peger fingre ad ledelsen (husk der er 3 der peger mod dig selv og en til Herren). De otte cifrer Annette omtaler er jo kun et 2-cifret millionbeløb. En lønnedgang på 10% vil være et 3-cifret millionbeløb, hvert år. Væk med den tryghedsaftale og lad os så se om der kan komme nogen realitetsforhandlinger igang. Hvis det ikke er nok, ja, så må vi nok se i øjnene at CSC's ledelse kun ønsker "the full monty". Den blir hård.

27

12.04.11   |   kl.00:01   |   PROSA-medlem

Udfaldet af dagens forhandlinger viser med al ønskelig tydelighed at CSCs ledelse ikke er interesseret i en forhandlingsløsning, men blot trækker tiden ud. Som mange andre har skrevet på denne blog er der kun en vej frem og det er handling. Den ydmygelse og provokation som vidensoverdragningen til folk, der skal overtage vores arbejde er, kalder på handling. Herremandens og træhestens tid er forlængst forbi og det eneste sprog CSCs ledelse forstår er magtens sprog. Isoler "vikarerne", vis dem den kolde skulder, bliv syg, bryd sammen, stil spørgsmål til alle ordrer, kald tillidsmanden ind til hver eneste samtale. Og er du i tvivl så henvend dig til PROSA/CSC eller PROSA. Husk at stå sammen og søg kontakt med andre sektioner og afdelinger, der er udsat for samme behandling fra ledelsens side.

28

12.04.11   |   kl.07:48   |   Annette H, PROSA/SAS

Til almindelig oplysning :

Ethvert forslag til ny overenskomst eller en ny tryghedsaftale skal - efter helt almindelige og demokratiske regler til afstemning blandt de berørte medlemmer.
Dvs. at kun medlemmer af foreningerne KAN stemme og at FLERTALLET bestemmer.
Det vil også sige, at det kun ER relevant at udsende forslag til afstemning, som HAR en chance for at blive vedtaget.

Alle foreningerne holder jævnligt medlemsmøder om situationen og her kan man ytre sin holdning og forklare alle andre tilstedeværende, hvad men mener og hvorfor man mener det.

Efter ALT hvad jeg hører er der INGEN af foreningernes flertal af medlemmer, der ønsker at AFSKAFFE tryghedsaftalen.

Og dette må vi - Foreningernes ledelser og forhandlingsudvalg - altså respektere. Sådan virker et demokrati !

Der kan godt være enkeltpersoner, der mener noget andet end flertallet, og som kun ytrer sig når de er anonyme (og måske slet ikke ER stemmeberettigede medlemmer i øvrigt) så må de - som i det almindelige politiske demokrati i Danmark, i øvrigt - altså prøve at overbevise deres kolleger om deres mening. er den rigtige.
Har man gode argumenter, høres der vel efter.

Hos os skulle man have MEGET gode argumenter for at ændre den nuværende holdning. Og dem har jeg IKKE hørt endnu.
Hos os er vi ikke 'lemminger'.
Hos os tænker folk sig grundigt om og diskuterer ivrigt inden de tager stilling.
Men stilling hver for sig DET tager de.

Og ps, vi er altid MANGE til vore medlemsmøder og sidst mere end halvdelen af medlemmerne til vores ekstraordinære generalforsamling (indkaldt med 24 timers varsel)

Kære alle i anonyme meningsudstillere på denne side :

RESPEKTER venligst det vestlige og danske DEMOKRATI !

29

12.04.11   |   kl.09:16   |   Snart ex-Prosa

Er enig med 18 og 25 - men jeg er så heldig at jeg ikke er i CSC og kan melde mig ud hvilket en del andre også har gjort. Synd for dem, som må blive tilbage, men jeg støtter ikke PROSA's holdninger eller værdier i denne kamp.

Kollektive sygemeldinger og nedbrud kan I jo gøre som I vil, men som 24 skriver skal I passe på I ikke stiller jeres læge i en prækær situation. men reelt hvis I er syge, så er I syge. Bare husk at I stadig er underlagt de almindelige regler for sygemeldinger (120 dage og krav om lægeerklæring efter 3 eller 5(?) dage).

At melde sig syg kan påvirke den måde CSC måler ens effektivitet og såvidt jeg kan forstå, så er fyring p.gr.a. manglende effektivitet og performance ikke underlagt tryghedsaftalen hvorfor I får et problem den dag I møder på arbejde igen - selv om der er en tryghedsaftale til den tid.

Min holdning er at I bør afskaffe den tryghedsaftale. De fleste af jer vil have 6 måneders opsigelse og der er brug for erfarne folk i andre firmaer i DK. Især hvis man er villig til at lære nyt og være innovativ. Selv de 'tunge' områder som MVS er i vækst (eller nært beslægtet som virtualisering / cloud computing) og jeg kender da en håndfuld steder, der vil nyde at få en 'gammel' mainframe m/k ind.

Det kan godt være I har følelser for CSC (og hvad nu de firmaer hed og var, som blev opkøbt af CSC), men mit råd er aldrig lægge (for mange) følelser i relationen til ens arbejde for man ender med at blive skuffet.

Men problemet for PROSA er jo at så længe medlemmerne ikke er villige til at afskaffe tryghedsaftalen (eller lempe på den), så vil konflikten og initiativet ligge hos CSC, der åbenbart hellere tager bod og dårlig PR end at slække på deres krav.

Så firkanten som Carsten Lind bliver portrætteret på denne debat må I også indse at han har een mission i CSC - strømlinet på markedsvilkår eller ingenting på eksisterende vilkår.

Lige nu er 121 på 'Prosa-løn'. Efter 1/6 vil over halvdelen af PROSA medlemmerne være på PROSA-løn. (Kan ikke huske det faktiske antal PROSA medlemmer i CSC). Der er faktisk lockout varsel for 900 PROSA medlemmer 1/6. I er lagt i en fælde og lige nu kan jeg kun se fremgang hvis PROSA finder ud af hvad medlemmerne vil (og hvad deres maks grænse er) og præsentere dette til CSC. Hvis CSC ikke vil acceptere må I affinde jer med en meget lang og kedelig sommer som strejkeramt eller lockout'ed til skade for alle og jeres familier.

Men jeg spørger bare - Er dét (tryghedsaftalen), det værd? Kan denne kamp bringe PROSA tættere sammen eller splittes I ad? Får PROSA noget ud af denne kamp bagefter - om den så er vundet eller tabt?

30

12.04.11   |   kl.09:51   |   Bulder

@29 - Kære snart ex-PROSA - Du gør mig ked af det, med det du skriver, fordi du åbenbart ikke er helt bekendt med fakta:
1 - Tryghedsaftalen er forbundet med Fredsaftalen som 1 til 1 - og er financieret med 2% af den samlede lønsum i al den tid, den har eksisteret. Dvs. personalet har selv lagt penge tilside til den. For disse penge har CSC så fået en Fredsaftale, der i den nuværende situation binder PROSA på hænder og fødder.
2. Tryghedsaftalen er indført som bolværk mod situationer som disse, hvor et større antal medarbejdere bliver overflødige af økonomiske grunde. Man kan mao. ikke blot fyre folk - blot - fordi, der som lige netop nu er rod i regnskabene for ca. 430 mill. kr.
3. Tryghedsaftalen gælder for de fleste medarbejdere i CSC - ikke blot PROSA, men det er PROSA, der alene bliver hængt ud som skurken.
4. Der har 2 gange været fremlagt forslag fra PROSA's side til en revidering af Tryghedsaftalen - een gang i Forligsinstitutionen - senest og anden gang i fællesskab med de øvringe foreninger på CSC, der er omfattet af Tryghedsaftalen.
Begge forslag er nu afvist fra CSC's side.
5. I den givne situation, hvor der er rod i regnskabet for 430 mill. og denne situation forsøges dækket ind med fyring af op mod 900 personer, ser jeg absolut ingen grund til at give yderligere køb på Tryghedsaftalen.
Man saver jo ikke ligefrem den gren over, man selv sidder på, hvis der blot er den mindste mulighed for at undgå det - og slet ikke, når man selv har været med til at betale.
Får PROSA noget ud af denne kamp bagefter - uanset resultat - tjaeee...
man kan jo også spørge om CSC har vundet noget som helst efter kampen.
CSC sidder alene med nøglen til denne konflikt, men de ønsker ikke at anvende den.
Imens forsøger de medarbejdere, der rent faktisk stadigvæk er tilstede, at udføre deres arbejde i en form for belejret krigszone.
Dette er ikke optimalt - hverken for personalet - eller CSC.

31

12.04.11   |   kl.10:16   |   Snart ex-Prosa

@Bulder

Jeg respekterer at tryghedsaftalen har nogle (hisotriske) bindinger til CSC og PROSA og at det ikke kun er PROSA, der har den aftale - Jeg må sørge for at præcisere at det naturligvis gælder for alle, der har en tryghedsaftale og at det ikke er alle, der har den til forhandling nu. Jeg tillod mig at generalisere, hvilket ikke blev opfattet som forventet.

Dermed sagt, så tror jeg ikke du skal binde de 430 millioner og varsling af fyring af 900 i CSC Nordic sammen. (Jo lidt, men ikke 1:1). Jeg ser årsagen til afskaffelse af tryghedsaftalen begrundet i et ønske om at få en bedremulighed for at tilrettelægge medarbejderstaben efter de kunder og aftaler man får ind. Hvis nu du som z/OS specialist så at CSC ikke fik flere kunder, der benytter z/OS - ville du så frivilligt søge over til at drifte Windows eller komme i support for Windows XP? Det samme syn har CSC. Hvis CSC skal tilrettelægge deres tilbud ud fra hvad de har af kompetencer og ikke hvad kunderne ønsker er det jo klart at de ikke får nye kunder. Du ville da også blive skuffet hvis Kvickly ikke kunne sælge dig mælk, men mente at du sagtens kan bruge smør i stedet eller at du jo nok kunne leve uden mælk. Kunderne bestemmer hvad CSC skal sælge og det kan CSC ikke hvis deres medarbejderstab ikke kan ændres på den korte bane.

Dit pkt. 4 understreger jo netop hvor det gør ondt.

Hvad nytter det at pleje sin gren når markedsvilkårene og Carsten Lind står med motorsave og flishuggere? Jeg kender godt CSC og ved at de leverer et godt produkt (indenfor det, CSC kan), men tiden er en anden end 1987 og markedskræfterne (og de unge) er ikke indstillet på lange (forpligtende) forhold til deres virksomhed - og heller ikke den anden vej rundt.

Og sluttlig - ja. det er synd for dem,d er er tilbage i CSC. De kan kun se en konflikt mellem PROSA og CSC ødelægge det hele. De kan bare håbe at de stadig har en stol når slagsmålet er ovre og støvet lægger sig en gang til september.

32

12.04.11   |   kl.10:32   |   CSC

Forstå nu at de 430 mio. er tabt uanset hvad. CSC Danmark giver et STORT løbende underskud. Hvis der ikke havde været regnskabsrod, så havde CSC blot taget tabet 'lidt' ad gangen over de seneste 36 mdr., og ikke som nu, hvor det kommer på en gang. Faktum er at virksomheden taber penge, og det er IKKE pga. regnskabsrod. Underskuddet havde været der alligevel!

33

12.04.11   |   kl.10:47   |   Realisten

Problemet med at forhandle videre med CSC's ledelse er, at de har mistet al troværdighed. Vi har gu.. dødme en ledelse, som tror at det er dem som kører systemerne. De er administratorer og IKKE andet.

34

12.04.11   |   kl.12:24   |   Snart ex-Prosa

@33 - Ja, men de betaler din løn - med mindre du er i lockout eller strejke.

Ledelsen i ethvert aktieselskab er kun ansvarlig over for aktionærene. Ikke andet. Jo - og så at følge lovgivning i de lande, de opererer i og så vidt jeg har kunnet læse er CSC's regnskabsrod noget forbudt, men deres behandling af konflikten er 'By the Book' (Eller 'Den danske model' uden selektive fortolkninger af 'god skik').

Jeg mener at PROSA har mistet troværdighed fordi de ikke i forhandlingerne har kunnet finde ud af hvad CSC's minimum krav er. Hvor langt vil CSC gå? (Om det så er ingenting) og så melde det ud til sine medlemmer så medlemmerne har en reel mulighed for at svare. Vi hører, at CSC gik fordi de ikke vil have tryghedsaftalen afviklet over en kortere periode.

Hvorfor melder PROSA ikke ud og spørger hvad folk er villige til at acceptere? Hvilke juridiske aspekter sidder PROSA og forhandler på vegne af deres medlemmer? Har PROSA medhold / støtte fra deres medlemmer?

Jeg er 100% overbevist om at CSC har dette på plads i deres bagland. Og forhandlingerne ville få et givtigt skub hvis PROSA fandt ud af hvad medlemmerne ville gå med til.

35

12.04.11   |   kl.12:51   |   snart forhenværende medle

@34 Problemet med dit forslag er, at hvis Prosa lægger sig ned uden kamp, vil folk begynde at tænke hvorfor de overhovedet er medlem af forengingen, og hvad de egentlig får for sine 373 kr. Som jeg skrev tidligere er det hele bluf.

36

12.04.11   |   kl.14:05   |   Snart ex-Prosa

@35 - Jeg er godt nok skeptisk, men PROSA har værdi for nogle medlemmer. Det er bare ikke i denne kamp PROSA viser sit værd.

PROSA har tidligere hjulpet mig med juridisk hjælp i forbindelse med en fyring (uden tryghedsaftale). Dér hjælper PROSA, men her spilder de IMHO pengene og ressourcerne i PROSA til en tabt kamp.

37

12.04.11   |   kl.14:25   |   En skuffet CSC'er

Rart med lidt debat omkring omkring minimumskrav. Jeg synes at "Snart ex-Prosa" har fat i noget af det rigtige. Lad os medlemmer få stillet nogen alternativer op, som vi så kan stemme om. Lige nu er mandatet som det hele tiden har været. Hvis det er rigtigt at ledelsen gerne vil forhandle tryghedsaftale med en klasul om 10 år af vikling, så lad os da for pokker få debatten igang, og se hvor mange af medlemmerne der evt. vil støtte op om dette. Debatten ville under alle omstændigheder være sund. Personligt synes jeg at en afvikling over 10 år lyder som et godt udgangspunkt, hvis det gør at vi kan komme videre med de øvrige punkter. Og vel og mærke på en fornuftig måde. Som det er nu, begynder jeg at føle at jeg er taget som gidsel af både ledelsen i CSC og PROSA.

38

12.04.11   |   kl.15:14   |   Annette H, PROSA/SAS

PROSA/CSC, PROSA/SAS, ADC, IDC og alle øvrige foreninger forhandler ud fra de krav medlemmerne af foreningerne stiller.
Ikke ud fra hvad forskellige 'udenforstående' anonyme meningsudstillere på denne side måtte mene.
Er man medlem af en af foreningerne har man ALLE muligheder for at påvirke forhandlingerne.
Men man kan ikke - som mindretal - pålægge flertallet - noget andet., man kan prøve at påvirke dem. Men den metode I pt bruger tror jeg - virker modsat.

Enhver leder ansat i CSC har en individuel kontrakt. Ledelsen i CSC Danmark har aftalt og får pudsigt nok 'gyldne håndtryk' når de ikke længere skal være i CSC.
Og nu mener NOGEN anonyme - i og udenfor CSC - at det ikke skal gælde for andre ansatte. Flot !
Nu mener nogen - at det ,at CSC og foreningerne - allerede har aftalt (og selv betalt) af forskellige forhold bare skal ophøre, fordi det kunne CSC tænke sig.
Helt uden for nummer. Helt uden for tid. Flot !

Hvis I ønsker at stille krav eller forslag til forhandlerne i de forskellige foreninger så stil dem dog - åbent og ærligt - så skal de nok blive behandlet på linie med alle andre forslag, herunder bestyrelsernes.

Jeg har IKKE modtaget eet eneste forslag til afskaffelse af tryghedsaftalen
og kan derfor ikke stille dette forslag på medlemmernes vegne.
Tværtimod har jeg fået utallige forslag og input, der pålægger mig at sikre bevarelsen af tryghedsaften.

Alligevel har jeg forsøgt - at forhandle ændringer af aftalen - og været parat til at slås med medlemmerne om disse grundet situationen og i håb om at hjælpe med at afslutte konflikten.
Dette uanset at vores overenskomst IKKE er til forhandling NU !
Dette uanset at jeg altså ikke har mandatet til det. !

Vi har foreslået ændringer ,der sikrer CSC indrømmelser på mere end 50% af værdien af denne aftale, som de ansatte altså selv har sparet op til.
Men det var ikke nok for CSC - de ville have 100% og intet give tilbage.

Den opgave var desværre dermed for stor for mig. Og den var med 100%'s garanti alligevel heller aldrig blevet vedtaget.

Jeg stiller gerne mit fohandlingsmandat til rådighed for evt andre, der er klogere eller dygtigere end mig !

NOGEN, der melder sig ?

Så Jer - anonyme - der IKKE har eller vil have en tryghedsaftale - kæmp I bare videre for det, der hvor I hører til, men lad - venligst - være med at belaste os andre med dette - uafbrudt...............

39

12.04.11   |   kl.15:36   |   Tyveri ved højlys dag

Tak fordi at vi som medlemmer øger vores konflikt/strejke tilskud så PROSA kan holde politisk orienteret arrangementer som 1 maj med familie venner og ubekendte - det er lige netop det som vi betaler for, hoppeborg, fadøl og selskabs telte mens vi skråler med på røde slag sange vifter med fanerne ... puha jeg får det dårligt.

40

12.04.11   |   kl.16:09   |   Paranoid?

Jeg har sporet alle de negative indlæg til en IP adresse på Carsten Linds netværk. Bare så I ved det!

Nej, selvfølgelig ikke - men man kan aldrig vide hvem der står bag disse anonyme indlæg. Derfor er der heller ikke meget demokrati i at nogle enkelte fremturer med alle mulige påstande og sammenhænge som muligvis, muligvis ikke er til stede. Tudekiks til alle, det må være et absolut krav fra os til ledelsen i forhandlingerne :)

@38: Du har min fulde opbakning til at gøre hvad du kan for at sikre os bare nogenlunde rimelige vilkår - og ikke lade CSC betragte os som "køb og smid væk"-varer. Det er muligt vi er for mange i Danmark, men det har CSC jo selv sørget for - at de så ikke har haft en plan der tager højde for det, går ud over os allesammen - og det må de komme med et ordentligt bud på en løsning på - ligesom Prosa og de øvrige foreninger har. Der SKAL være et kompromis et sted og det MÅ kunne lade sig gøre!

Apropos sygemelding som "våben" - det rammer bare os selv i nakken som en boomerang. Er man ærligt syg skal man selvfølgelig sygemelde sig, men det bliver jo registreret for tid og evighed i lægejournalen - man bliver et halvdårligt liv så at sige. Det gavner ingen.

Arbejd efter reglerne, alle reglerne - og dem er der mange af - det er måske en bedre metode. Det kan ingen vel klandres for? Faktisk får vi dem jo banket ind i hovedet fra overseas med jævne mellemrum, uden jordforbindelse overhovedet - men det kan jo komme os til fordel denne gang. Er reglerne uklare, kan man jo spørge sin nærmeste leder, så man har vist ansvarlighed, omhyggelighed, rettidig omhu osv. osv. Finder man en ledertype uden sit visitkort kan man jo eskortere vedkommende til døren - det skal vi jo. Eneste detalje er at det jo nok ikke er vores nærmeste leder vi kan klandre, men højere end det kan vi nok ikke sparke.

Dette var så endnu et indlæg fra en anonym ikke-Prosa organiseret CSC ansat som er glad for sit job og gør en forskel i hverdagen til markedspris - og ønsker at blive ved med det.

41

12.04.11   |   kl.16:13   |   Dit navn

Hej Annette. Anonym eller ej, en mening er en mening. Måske er der anomymitet fordi man ikke kan overskue konsekvenserne af at stille sig frem, da der kan være en risiko for at man bliver tilsvinet for sin evt. mindretalsmening. Så Annette, måske det er et tegn på hvor sygelige hele denne konflikt er og hvordan det påvirker os alle. Med den retorik visse af vore tillidsvalgte (og jeg tænke ikke på dig) lægger for dagen, kan man godt blive nervøs/bange for de reaktioner der måtte komme hvis man havde en opfattelse der var bare en lille smule skæv. Jeg tør i hvert tilfælde ikke stille mig frem med navns nævne. Men jeg synes at de tillidsvalgte skulle skæve til kommentarerne herinde og så afprøve hvor mandatet går til. Der kunne sagtens opstilles et par scenarier, både med fuld tryghedsaftale og med 10 års opsigelse, som der blev lavet hemmelig afstemning om, netop for at få et reelt billede af hvor mandatet skal ligge. Det kan godt være at du ikke har fået nogen indput til ændringer i mandat hen imod f.eks. 10 års opsigelse; men jeg fornemmer at der er flere medlemmer der godt vil være med til større ændringer end mandatet pt. giver. Og lad nu os anonyme får lov til at lufte vores mening. For mit eget vedkommende er det angsten for mine kollegers reaktion hvis jeg siger noget "upopulært" - der skal ikke meget til før man både bliver betegnet som usolidarisk, strejkebryder og "meld dig dog ud" - og det er altså ikke en særlig behagelig måde at føre dialog på. Så lad os kigge lidt indad en gang i mellem og give plads til alle og alle seriøse meninger (jeg betragter dette som et seriøst indlæg - selvom det er anonymt). Tak

42

12.04.11   |   kl.16:38   |   Karsten Lou Nielsen

@41
Hvis du vil have ændret noget, så må du altså stå frem, ellers kan man jo ikke regne med din mening, da man ikke ved hvem du er, lad os tænke os, det søgte eksempel, at CSC havde hyret en flok bloggere, som skulle skabe splid imellem os, kan du se point'en !

Jeg har valgt at stå frem når jeg blogger, måske skal jeg være bange for en reaktion fra CSCs ledelse, det har jeg så valgt at se bort fra, da jeg mener det er vigtigt at der er et ansigt på dem der blogger, jeg mener simpelthen, af min mening har mere vægt, fordi i ved hvem jeg er.

Hvis der iøvrigt er forslag/gode ideer til den kørende forhandling/konflikt, så er det da bare at fremsende dette til vores forhandlere, man behøver da ikke at udstille dette på dette forum.

Til alle i andre på blå stue, måske skulle vi koncentrere os om at løse konflikten og lade PROSA og fagforeningshad ligge til en anden god lejlghed, PROSA er i denne forbindelse mindre betydende, det der er vigtig er CSCs ledelse og CSCc medarbejdere og hvordan vi kommer ud af denne kattepine som CSCs ledelse har bragt os i, er der noget der kan få øje¨på en kattelem, se det er vores opgave, ikke PROSA, 1. maj, osv.

43

12.04.11   |   kl.23:13   |   Annette H, PROSA/SAS

Kære alle

Efter snart 25 år som faglig formand for en organisation (som er på valg året rundt) mener jeg, at jeg faktisk godt kan, administrere fortrolighed og FORSKELLIGHED.
Har nogen behov for at aflevere synspunkter eller forslag i fortrolighed klarer vi også det !
Men jeg har brug for at alle voksne og selvstændige mennesker (og medlemmer) tør og VIL fremsige 'hvad end de måtte mene'. Ellers har jeg og resten af bestyrelsen jo IKKE en chance !

Jeg vil IKKE acceptere at man i PROSA/SAS IKKE kan udtrykke sin mening, uanset 'hvilken fløj' man end måtte repræsentere.
Og jeg acceptere faktisk IKKE, hvis nogen påstår ,at de IKKE har fået lov til at sige 'hvad de mener'.

Så lad være med at påstå andet. Stå frem !
I det mindste overfor mig MIG eller andre I måtte have (bare nogen form for) tillid til.

Har I ikke tillid til NOGEN, så er det efter min mening JER der har et problem !

44

13.04.11   |   kl.08:26   |   Martin Juul

@ 40: Undskyld, Men brokkede ham der underskrev sig som paranoid over at folk ikke ville stå frem?

@43: Jeg vil godt takke dig for at deltage i vores "konflikt" møder hver tirsdag og torsdag. Du forklarer tingene højt ;) og tydeligt, så det kan forstås. Dermed ikke sagt at jeg er enig i alting.

@ forhandlere: Vil I virkelig have at vi ikke skal have nogen overenskomst, så gør i det rigtige i øjeblikket, for så længe i holder fast i tryghedsaftalen så blir I jo ikke enige åbenbart.!

45

13.04.11   |   kl.09:06   |   Paranoid

@44: Ja sådan kan det også læses. Men det var nu ikke meningen - især da jeg jo selv er - eller tror jeg er - anonym :)

Mit indlæg var primært et forsøg på opbakning til Annette H som må stå i en nærmest håbløs situation. Hun forsøger at pleje medlemmernes interesser, ellers fik hun vel ikke lov til at sidde der. Og så skal hun/Prosa hegles ned af anonyme - det synes jeg ikke er fair.

Anden del af mit indlæg var et - synes jeg selv - konstruktivt forslag til en slagplan hvis vi i alle foreningerne bliver enige om at vi vil slås. Jeg er ikke i Prosa men i en af de andre foreninger, og der giver jeg min mening til kende offentligt under møderne.

Her foretrækker jeg at forblive anonym - men også, synes jeg selv, sober.

46

13.04.11   |   kl.09:21   |   Annette H, PROSA/SAS

TAK

47

13.04.11   |   kl.23:32   |   Annette H, PROSA/SAS

En gammel kær kollega satte denne på sin Facebook :

"You have enemies ?
Good.
That means you’ve stood up for something, sometime in your life."

Sir Winston Leonard Spencer Churchill (1874-1965)

Meget interessant at se tilbage på - disse viise ord ........

48

15.09.11   |   kl.20:41   |   Hmmm..

Og nu vil Carsten Lind så lave et IT center i Lithaun

13th of September i Danske Bank ?????
kl 10.50 Establishment of an IT service center in Lithuania, Carsten Lind, CEO in CSC Denmark and Nordic Vice President


Oprydderen
http://www.business.dk/karriere/oprydderen

Flytter pengene væk.
http://www.computerworld.dk/art/165321/csc-selskab-taber-324-000-kroner-om-dagen

Hmmmm

http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:lDEmZpGsECcJ:di.dk/SiteCollectionDocuments/Markedsudvikling/Lithuania%2520-%2520more%2520than%2520just%2520low%2520cost%2520DK%2520(2).pdf+CSC+%22carsten+lind%22&hl=da&pid=bl&srcid=ADGEEShUbgkXfkulj2Hx0U5VrHZbRWuUZNPX0ZYzlNR-O9vUb1_AyoyHNZxAMAsl68DIUkqUMNciBvcNxyS0FmbucUckRU6mdDmfAvmmYQHVzM7j3ub3j_G055BY5rvumzY4jqVAYUGQ&sig=AHIEtbTHkv86xFM3VrJfH9q90Yh17vgH7w

49

20.10.11   |   kl.14:55   |   glad

Og der røg Carsten Lind så, jeg kan ikke sige at jeg er ked af det, men det undrer mig at det skete allerede nu. Vi troede vist alle at han havde 2 opgaver endnu, nemlig at "tryne" de sidste 2 overenskomster, og derefter stå for fyingsrunden. Så det giver stof til eftertanke, efter min egen perswonlige mening

50

22.10.11   |   kl.10:47   |   tidligere lockoutet

#49
Ved ikke hvad CSC har gang i, måske har de bare ikke styr på det, at Carsten Lind røg kunne være fordi, han ikke kunne vinde freden, med det tror da fanden, med den afslutninmg CSC tvang igennem.

Hvad der sker i det kommende år er meget uvist, frasalg eller vækst vi får se, under alle omstændigheder gør vi os selv en tjeneste, ved at få så meget som muligt af forretningen op at stå igen, inden fyringer eller frasalg kommer på tale.

Og så kunne det bare være skønt, at slippe af med de sidste 3 af den grimme bande, altså Lars Lundsgaard, Ivan Stig og Lene Christensen og så komme igang med at bygge firmaet op igen, for mig at se vil dette være yderst svært hvis disse 3 skal være med til at lede og motivere i den kommende svære tid.

God tone i debatten

Deltag i debatten

CAPTCHA billede for SPAM beskyttelse

Relevante links