24.01.12 | kl. 10:00 | Aktuelt
Stort flertal i PROSA/SAS godkender overenskomst på CSC
Med stemmerne 126 for, 7 imod og 2 blanke, har medlemmerne af PROSA/SAS godkendt den nye overenskomst mellem PROSA/SAS og CSC Airline Solutions. Stemmeprocenten blev på 83,3 procent.
Da CSC også har godkendt overenskomsten, træder overenskomsten i kraft som aftalt 1. marts 2012.
Aftalen kommer til at omfatte knap 200 PROSA-organiserede medarbejdere, som er ansat i CSC's datterselskab, CSC Airline Solutions, opkøbt fra SAS 1. februar 2004.
Overenskomsten er fornyet for en (forventet) 2-årig periode fra 1. marts 2012 med hensyntagen til, at den stadig skal følge marts-overenskomsterne på det store private arbejdsmarked.
Overenskomsten dækker det samme område som hidtil, men ingen kan tvinges ud af overenskomsten, og nye dækningsområder kræver enighed mellem parterne.
Tre hovedpunkter
Der har især været 3 hovedpunkter, der har krævet ændringer, og dette har berørt Tryghed, Lønsystem og Arbejdstid.
Tryghedsaften er ændret således, at fratrædelsesgodtgørelsen nedtrappes over de kommende år, og den maksimale fratrædelsesgodtgørelse ender på + 5 måneder efter 1. marts 2015.
Lønsystemet er reguleret således, at der for det højeste lønniveau er indført individuel løn, hvor den enkelte medarbejder fremover kun er sikret halvdelen af eventuelle generelle stigninger og den anden halvdel bruges så til individuelle reguleringer efter retningslinjer udarbejdet af CSC og PROSA/SAS. Der er aftalt løn-garanti frem til og med 1. marts 2015.
Arbejdstiden ændres til 37 timer eksklusiv frokost fra 1. april 2013, og indtil da fortsætter de nugældende aftaler (37 timer inklusiv frokost på op til 24 minutter).
De generelle tillidsrepræsentant-regler aftales fremover ved selve overenskomstforhandlingerne og som en del af Overenskomsten i stedet for at være en lokalaftale.
Fredspligt
Der er aftalt fredspligt i hele perioden og efterfølgende, idet det også er pointeret, at det er parternes hensigt herudover at fortsætte overenskomstforholdet mellem parterne.
Endelig er det aftalt, at alle de medlemmer, der ønsker det, i resten af januar måned 2012 kan markere, at de ønsker at aftale en frivillig aftrædelsesaftale, der sikrer en fortsat ansættelse - i en nærmere bestemt periode – mod, at man på det aftalte tidspunkt fratræder frivilligt. Dette grundet, at en stor del tunge systemer ændres/ophører i den kommende overenskomstperiode og en i øvrigt markant demografi i selskabet. Foreningen kan om ønskeligt bistå ved disse aftaleforhandlinger/-udfærdigelser.
PRINT
1
04.02.12 | kl.15:52 | bernhard
Nu har jeg været syg, men er på benene igen. Tillykke til Prosa-SAS med fornyelsen af deres overenskomst. Hermed har de ansatte stadig en faglig platform, selvom CSC ønsker de faglige organisationer ad helvede til. Lad os håbe at folketinget beder CSC selv om at afvikle deres engagement i Danmark. CSC er uønsket fordi det er urimeligt at et amerikansk firma skal tjene penge på at forvalte danske statslige opgaver. De leverer heller ikke længere de ydelser som dette firma og deres ansatte i DK tidligere med stolthed, overabejde og slid og slæb har leveret til den danske offentlge sektor. CSC's modbydelige optræden i arbejdskampen i 2011 bliver ikke glemt. Ud med CSC og ind med et firma, som kan og vil videreføre ideen med en bedre digitalisering af den danske offentlige sektor.