
Allan Pleman
arbejdsmiljøkonsulent
28.04.11 | kl. 08:31
Det er tid til den årlige dag, hvor de, der omkom på arbejdet, mindes.
28. april er valgt til den dag, hvor man verden over mindes de mennesker, der har mistet livet som følge af arbejdet. Initiativet startede i Canada i 1984 og har siden bredt sig til resten af verden. I dag støttes dagen af internationale organisationer som ILO, FN og EU.
I Danmark har dagen været markeret siden 1995. I de første år var det primært Aktionsgruppen Arbejdere Akademikere – for et bedre arbejdsmiljø (AAA), der markerede dagen. Det skete ved at opstille en silhuet i krydsfiner for hver person, der var død ved en arbejdsulykke året før. Siden 2003 har man valgt at uddele "Det forhåndenværende søm", en smædepris, som gives til en organisation, virksomhed eller enkeltperson, der er med til at skabe et dårligt arbejdsmiljø. Over hele landet vil der også blive omdelt informationsmateriale. Blandt modtagerne har været de Praktiserende Lægers Organisation på grund af lægernes manglende vilje til at anmelde arbejdsbetingede lidelser.
Siden 2004 har LO og FTF også markeret dagen. Det sker altid under hovedoverskriften "Sikkert og Sundt Arbejde for Alle". Hertil kobler organisationerne så et mere dagsaktuelt tema. I år er overskriften "Styrk arbejdsmiljøet". Det skal sætte fokus på de lovændringer, der kom i oktober 2010. Den del af it-branchen, der forårsager dødsfald, befinder sig primært i andre lande. It-branchen forårsager ikke mange ulykker i Danmark. Men supplerer man ulykkerne med den gruppe ansatte, der dør som følge af stressrelaterede sygdomme, eller medtager man de ulykker, der sker på vejen til og fra arbejde, bliver billedet lidt mere broget.
2010: Totalentreprenør Arpe & Kjeldsholm A/S. Byggepladsen Tivoli Congress. Centre blev valgt på baggrund af stor utilfredshed med sikkerhed og miljø blandt svendene og 46 henvendelser til Arbejdstilsynet.
2008: EU – via balloner op i den blå luft for forsøg på forringelser af lovpligtige danske arbejdsmiljøuddannelser p.g.a. Anerkendelsesdirektivet. Efter nogle seje træk lykkedes det dog på falderebet en række fagforeninger at få krav om danske uddannelser – bl.a. vedrørende stilladsuddannelse – ind i den danske lovgivning.
2007: 3F's chefforhandler ved overenskomsten på industriområdet, Børge Frederiksen, for ikke at yde en tilstrækkelig indsats under OK 2007 for at forbedre arbejdsmiljøforholdene for skifteholdsarbejdere.
2006: Dansk Folkepartis arbejdsmarkedsordfører, Bent Bøgsted, for opbakning til regeringens "arbejdsmiljøreform", der blandt andet afskaffede BST.
2005: Praktiserende Lægers Organisation for lægers mangelfulde anmeldelse af arbejdsbetingede lidelser.
2004: BVQI for at miljøcertificere en virksomhed, som efterfølgende fik adskillige påbud fra Arbejdstilsynet.
2003: Skanska for elendig ledelse af byggearbejdet på ombygningen af Daells Varehus.
27.05.2013
28.05.2013
29.05.2013
29.05.2013
29.05.2013
30.05.2013
30.05.2013