Genvejsmenu:
S - Indhold
1 - Forside
2 - Aktuelt
3 - Oversigt
4 - Søg

Digitale rettigheder

Frihedens slagmark er digital. Privacy og ytringsfrihed møder modstand og liberale rettigheder bliver ikke automatisk overført til den digitale verden. Er der en forskel på den fysiske og digitale verden og giver det derfor mening at tale om digitale rettigheder ? Det mener PROSA ungdomsnetværk U35.
 
Når ting digitaliseres er normale rettigheder ofte en by i Rusland. Almindelige rettigheder som vi kender dem fra den fysiske verden findes ikke på et globaliseret Internet.
 
3 strikes and you´r off the net
I Frankrig vil regeringen gøre det ulovligt for folk at eje en internetforbindelse hvis de bliver taget i feks. fildeling.
 
The great firewall of China
I Kina bliver mere og mere kørt igennem statslige filtre. Censur og overvågning er dagligdag.
 
Statslig kontrol med bloggere
På grund af mudderkastning og usaglige beskyldninger tales der om at alle bloggere skal godkendes for at kunne oprette en blog.
 
Softwarepatenter
Et patentsystem for software vil favorisere store virksomheder med de nødvendige juridiske og administrative ressourcer - og hæmme etableringen af små innovative virksomheder i branchen. Kildetekst kan allerede i dag beskyttes af ophavsret.
 
Overvågning
Øget vilkårlig overvågning. Alle er åbenbart skyldige før det modsatte er bevist ?
 
DRM
Er det min musik når jeg har købt det. Eller er det til låns på meget bestemte kriterier ?
 
Medielicens
For en it-studerende på SU svarer det til en skattestigning på 3,4 % for teoretisk set at kunne se DR online. Endnu en hindring for udbredelse af informationsteknologi ?
 
Kan vi tale om digitale rettigheder. Kom og vær med til at kickstarte U35 (PROSAs ungdomsudvalgs) nye kampagne for Digitale rettigheder - også selvom du har passeret de 35.

Meld dig til midtvejsmødet og deltag i denne workshop!