Startlønninger

Tabellerne viser hvad lønnen var i januar 2019, for medarbejdere med op til 2 års erhvevserfaring.

Startlønninger privatansatte hele landet
AntalNedre kvartilMedianØvre kvartilGn.snit
IT-supporter626.35227.06228.83727.832
Datatekniker2230.92734.51437.17934.174
It- og elektronikteknolog/It-teknolog728.95629.91335.79532.061
Datamatiker9130.24032.55036.04033.528
Bachelor i datalogi2733.44439.31642.48338.180
Professionsbachelor i webudvikling2028.90331.45834.05132.691
Professionsbachelor i softwareudvikling3030.84535.27239.66235.679
Anden Bachelor mv. med it930.78034.11037.75834.039
Cand.scient. Datalogi3838.88041.23947.13442.747
Civilingeniør inden for it541.80042.66242.76444.309
Cand. It10934.69438.50042.47038.398
Cand. Merc. inden for it1837.50040.54341.85140.116
Anden kandidat mv. med it934.91439.96041.33937.978

Du kan få en række gode råd på vores side Find vejen til dit første job

Startlønninger privatansatte øst for Storebælt
AntalNedre kvartilMedianØvre kvartilGn.snit
Datatekniker1032.00034.38039.21134.558
Datamatiker2931.76133.73940.25035.968
Bachelor i datalogi1139.31640.80044.99241.930
Professionsbachelor i webudvikling730.00032.17440.50035.565
Professionsbachelor i softwareudvikling1432.40038.47741.66237.984
Anden Bachelor mv. med it425.57835.85243.26534.422
Cand.scient. Datalogi1741.02244.48648.41044.403
Cand. It6536.09140.72644.13340.195
Cand. Merc. inden for it1637.51741.00542.24840.682
Startlønninger privatansatte vest for Storebælt
AntalNedre kvartilMedianØvre kvartilGn.snit
Datatekniker1230.21934.51436.81533.854
Datamatiker6229.65931.71635.41132.387
Bachelor i datalogi1632.31635.64841.15935.602
Professionsbachelor i webudvikling1328.43030.92733.00031.144
Professionsbachelor i softwareudvikling1630.30133.71936.72633.661
Anden Bachelor mv. med it531.80034.11035.00033.734
Cand.scient. Datalogi2138.07139.96042.13641.407
Cand. It4432.30836.04738.77035.743
Anden kandidat mv. med it737.43340.28041.67539.394

Lønnen er bruttomånedslønnen for januar 2019, beregnet for en 37 timers arbejdsuge excl. frokost.  Lønnen er incl. faste tillæg, bonus og arbejdsgiverens pensionsbidrag. Bruttolønnen er justeret for ferie/fridage ud over 5 uger.

Er indberetteren på jobløn eller IHT (Ingen Højeste Tjenestetid) er arbejdsugen sat til 37 timer.