Startlønninger

Startlønninger for privatansatte

Tabellerne viser hvad lønnen var i januar 2016, for medarbejdere med op til 2 års erhvevserfaring.

Bruttoløn

Bruttolønnen er beregnet som månedsløn incl. faste tillæg, bonus og arbejdsgiverens pensionsbidrag. Ferie udover 5 uger er indregnet i bruttolønnen.

Bruttolønnen er omregnet til en arbejdsuge på 37 timer excl. frokost. Er indberetteren på jobløn eller IHT (Ingen Højeste Tjenestetid) er arbejdsugen sat til 37 timer.

 

Samlet for hele landet

AntalNedre kvartilMedianØvre kvartilGn.snit
IT-supporter922.76224.99526.00024.837
Datamekaniker/datafagtekniker1230.78033.07935.39333.232
It- og elektronikteknolog/It-teknolog722.50027.00029.15026.954
Datamatiker4528.03432.58435.80832.504
Alle KVU5327.56031.63835.10031.813
Bachelor i datalogi1234.45137.96341.28138.968
Diplomingeniør inden for it438.879
Bachelor i medialogi2
Anden Bachelor mv. med it4529.16033.87537.04333.259
Alle Bachelorer6330.91734.89638.38934.736
Cand.scient. Datalogi5536.81838.69741.15739.393
Civilingenir inden for it536.19039.00039.36337.104
Cand. It7033.59037.15540.18436.842
Anden kandidat mv. med it1332.17436.30038.85036.852
Alle kandidater14335.35338.00040.32137.833

Du kan få en række gode råd på vores side nyuddannet

 

Øst for Storebælt 

AntalNedre kvartilMedianØvre kvartilGn.snit
IT-supporter423.966
Datamekaniker/datafagtekniker531.32032.40733.75033.272
Datamatiker1732.98434.55038.30035.752
Alle KVU2031.61834.63537.56735.424
Bachelor i datalogi1034.90137.96342.28639.655
Diplomingenir inden for it438.879
Anden Bachelor mv. med it2731.90935.47939.08934.784
Alle Bachelorer4232.82037.18439.27736.249
Cand.scient. Datalogi2335.70038.86441.80039.137
Civilingeniør inden for it437.333
Cand. It5534.65038.00041.40037.630
Anden kandidat mv. med it933.90536.30038.85037.066
Alle kandidater9135.00038.11041.40037.942

Du kan få en række gode råd på vores side nyuddannet

 

Vest for Storebælt 

AntalNedre kvartilMedianØvre kvartilGn.snit
IT-supporter524.72024.99525.00025.534
Datamekaniker/datafagtekniker730.24034.87935.58533.203
It- og elektronikteknolog/It-teknolog522.50023.40027.00024.540
Datamatiker2826.16830.77034.52630.532
Alle KVU3325.00028.96133.07329.624
Bachelor i datalogi2
Bachelor i medialogi1
Anden Bachelor mv. med it1827.00032.09734.39830.971
Alle Bachelorer2128.60033.27834.89631.712
Cand.scient. Datalogi3236.94238.59840.19139.576
Civilingeniør inden for it1
Cand. It1528.89133.59038.88033.950
Anden kandidat mv. med it436.371
Alle kandidater5235.81337.75239.99837.641

Du kan få en række gode råd på vores side nyuddannet

Deltag i et af PROSAs netværk eller udvalg