Startlønninger

Tabellerne viser hvad lønnen var i januar 2020, for medarbejdere med op til 2 års erhvevserfaring.

Startlønninger privatansatte hele landet
AntalNedre kvartilMedianØvre kvartilGn.snit
IIT-supporter628.33530.53731.51033.328
Datatekniker3031.32033.84037.80034.787
It- og elektronikteknolog/It-teknolog534.46235.66247.64540.415
Datamatiker8532.46736.02039.22036.473
Bachelor i datalogi2732.38437.06443.67138.237
Professionsbachelor i webudvikling1529.72535.33838.99034.838
Professionsbachelor i softwareudvikling3235.34538.25139.79545.986
Anden Bachelor mv. med it1731.80033.16339.96034.825
Cand.scient. Datalogi5440.95043.16747.18844.382
Civilingeniør inden for it1140.33642.66046.10042.681
Cand. It7933.76439.60043.87544.029
Cand. Merc. inden for it942.82045.00045.84845.183
Anden kandidat mv. med it1436.96043.00045.00040.970

Du kan få en række gode råd på vores side Find vejen til dit første job

Lønnen er bruttomånedslønnen for januar 2020, beregnet for en 37 timers arbejdsuge excl. frokost.  Lønnen er incl. faste tillæg, bonus og arbejdsgiverens pensionsbidrag. Bruttolønnen er justeret for ferie/fridage ud over 5 uger.

Er indberetteren på jobløn eller IHT (Ingen Højeste Tjenestetid) er arbejdsugen sat til 37 timer.

Startlønninger privatansatte øst for Storebælt
AntalNedre kvartilMedianØvre kvartilGn.snit
IT-supporter330.306
Datatekniker1230.26536.95739.59935.107
It- og elektronikteknolog/It-teknolog336.769
Datamatiker2234.65036.95040.32638.898
Bachelor i datalogi1536.40041.25047.91540.866
Professionsbachelor i webudvikling435.398
Professionsbachelor i softwareudvikling1538.25039.29542.23040.536
Anden Bachelor mv. med it535.84041.81943.54240.022
Cand.scient. Datalogi2941.91545.15049.50044.906
Cand. It4139.61342.40046.02343.432
Cand. Merc. inden for it942.82045.00045.84845.183
Anden kandidat mv. med it934.61639.60044.77839.132

Lønnen er bruttomånedslønnen for januar 2020, beregnet for en 37 timers arbejdsuge excl. frokost.  Lønnen er incl. faste tillæg, bonus og arbejdsgiverens pensionsbidrag. Bruttolønnen er justeret for ferie/fridage ud over 5 uger.

Er indberetteren på jobløn eller IHT (Ingen Højeste Tjenestetid) er arbejdsugen sat til 37 timer.

Startlønninger privatansatte vest for Storebælt
AntalNedre kvartilMedianØvre kvartilGn.snit
IT-supporter336.350
Datatekniker1831.32033.38835.46834.573
Datamatiker6132.00035.00038.81735.901
Bachelor i datalogi1230.76535.82437.45034.950
Professionsbachelor i webudvikling1129.72535.33838.99034.635
Professionsbachelor i softwareudvikling1632.02936.35038.17935.203
Anden Bachelor mv. med it1131.48332.00037.34534.570
Cand.scient. Datalogi2439.77542.20944.96543.750
Civilingeniør inden for it940.48942.66044.77042.484
Cand. It3730.00035.43339.13835.355
Anden kandidat mv. med it543.50045.00045.15144.279

Lønnen er bruttomånedslønnen for januar 2020, beregnet for en 37 timers arbejdsuge excl. frokost.  Lønnen er incl. faste tillæg, bonus og arbejdsgiverens pensionsbidrag. Bruttolønnen er justeret for ferie/fridage ud over 5 uger.

Er indberetteren på jobløn eller IHT (Ingen Højeste Tjenestetid) er arbejdsugen sat til 37 timer.