- Forside
- Om PROSA
- Aktiv i PROSA
- Delegeretforsamling 2026
- Mirza Cirkinagic
Kandidat: Mirza Cirkinagic
Genopstiller som forbundssekretær
Hvorfor stiller jeg op?
Jeg genopstiller til rollen som forbundssekretær, fordi der er mange opgaver, jeg stadig gerne vil følge til dørs.
Jeg synes, at rollen giver en unik mulighed for at arbejde målrettet med spændende emner.
Jeg elsker også at mødes ansigt til ansigt med medlemmerne og være PROSAs ambassadør.
Hvad betyder PROSA for mig?
For mig betyder PROSA først og fremmest kvalitet, fællesskab og demokrati. Alle de værdier, som jeg vægter allerhøjest, finder jeg nemlig i PROSA.
Vi er en fagforening, der er til for vores medlemmer.
Jeg er stolt af at være med i en fagforening, der går forrest med stærke holdninger til digital uafhængighed, forståelse for teknologi og ansvarlig implementering af AI. Fra privacy by design til overenskomstarbejde.
Hvad vil jeg gøre i PROSA:
Som forbundssekretær vil mit primære fokus være at arbejde loyalt for de handlingsplaner, vi beslutter i fællesskabet.
Samtidig er der bestemte områder, som jeg personligt brænder for at arbejde videre med:
En mere personlig medlemsservice. Jeg ønsker en regulær kontakt, så vi altid kender medlemmernes behov. De fortjener den absolut bedste service, vi overhovedet kan give.
En databetonet tilgang til medlemshvervning, så vi præcist kan se, hvad vores indsats betyder for medlemsvæksten.
Kollektiv organisering. Vi skal have skræddersyede overenskomster, særligt på spilområdet, som er min helt store passion.
PROSA som aktivt fællesskab. Min drøm er, at vi summer af liv efter lukketid.
Hvad er IT for mig:
IT er I bund og grund verdens mest fantastiske værktøj.
Der er næsten ikke det problem som ikke kan fikses med IT. Samtidig er det omvendte også rigtigt. Der er næsten ikke det problem, der ikke kan gøres værre, når IT bliver misbrugt.
Det er det der er noget af det mest spændende. At navigere den realitet!