OUHs brug af robotter og automation

Kom og hør nærmere om, hvordan OUH arbejder med at indføre ny teknologi på hospitalet – med særligt fokus på robotter og automationssystemer

Vi får besøg af Søren Udby, OUHs Innovationscenter, der er ansvarlig for centerets robot- og automationsudvikling.

Oplægget handler om, hvordan de arbejder med at indføre ny teknologi på hospitalet – med særligt fokus på robotter og automationssystemer.
Men...
Der er stadig en del overlap til it – her senest har der været et møde med it-afdelingen om, hvordan OUH serviceintroducerer helt nye og innovative systemer i den eksisterende portefølje.
Søren gennemgår, bl.a. med afsæt i videoklip, en række udvalgte løsninger - hvordan de opstod ud fra et klinisk behov og hvordan man nåede frem til implementering.

 

Praktisk:

Der vil blive serveret en sandwich og en øl/vand samt kaffe og te. Lad os vide, hvis du har særlige ønsker til sandwich’en (allergiker, vegetar, veganer mv.).

Foredraget foregår i PROSA's lokaler i Odense, som desværre ikke er egnet for gangbesværede!

HUSK! Meld fra, hvis du alligevel ikke kan komme - måske er der en på venteliste, som vil blive glad for pladsen!

Vestdanmark-medlemmer får transporten betalt: Når du deltager i dette arrangement, får du refunderet, hvad der svarer til den billigste offentlige transport, hvis du er medlem af PROSA og arbejder eller studerer i Vestdanmark eller er ledig og bor i Vestdanmark. Udfyld en blanket med oplysninger om kontonummer m.m. når du ankommer – så ordner vi resten.

Køb adgang til arrangementet

Bliv medlem af PROSA

Som medlem af PROSA får du en lang række fordele, som bl.a.

  • Gratis kurser
  • Juridisk rådgivning
  • Faglige netværk
  • Gode bankaftaler og forsikringer

Læs mere