Google-ansatte organiserer sig

GoogleIT FagforeningOverenskomstTech-giganter

Gennem et helt år har ansatte i Googles moderselskab Alphabet i hemmelighed forberedt dannelsen af en ny fagforening, der så dagens lys den 4. januar under navnet Alphabet Workers Union (AWU).

Det sker efter en række sager, der har bragt medarbejderne på kollisionskurs med ledelsen – eksempelvis om seksuel chikane, ligestilling og voksende kritik af virksomhedens forretningsmoral. Senest forlod Timnit Gebru, der forsker i algoritmer, Google, da ledelsen ville censurere hendes forskningsartikel om bias i kunstig intelligens.

”Vi kæmper for at beskytte Alphabets medarbejdere og vores globale samfund. Vi fremmer solidaritet, demokrati og social og økonomisk retfærdighed”, lyder det i en erklæring fra AWU, der på få uger har fået 700 medlemmer.

ohl

PROSA – din IT-fagforening
God nyhed: Ingen cookies her

Vi indsamler kun statistik på vores egen server uden at bruge cookies.

Ingen person-tracking, ingen profilering, ingen "accepter alle"-knapper.

Vi kalder det god stil.