PROSA: Et fornuftigt forlig om ny overenskomst på statens område

Finansministeren og Centralorganisationernes Fællesudvalg, CFU, har 11. februar indgået forlig om lønudviklingen på statens område i de kommende tre år.
Forliget har fået overskriften: Et mere fleksibelt arbejdsliv for alle ansatte i staten.
Der er afsat 6,37 procent til generelle lønstigninger (hvilket betyder en reallønsstigning - altså at lønforhøjelserne er større end inflationen i perioden).
Lønstigningerne udmøntes på følgende måde:
- Med virkning fra den 1. april 2026 ydes en generel lønforhøjelse svarende til 1,73 pct. af den samlede faste løn pr. 31. marts 2026.
- Med virkning fra den 1. august 2026 ydes en generel lønforhøjelse svarende til 0,65 pct. af den samlede faste løn pr. 31. marts 2026.
- Med virkning fra den 1. april 2027 ydes en generel lønforhøjelse svarende til 1,83 pct. af den samlede faste løn pr. 31. marts 2026.
- Med virkning fra den 1. april 2028 ydes en generel lønforhøjelse svarende til 2,59 pct. af den samlede faste løn pr. 31. marts 2026.
Stigningerne udmøntes ved forhøjelse af procentreguleringen. Reguleringsordningen udmøntes pr. 1. april 2026, 1. april 2027 og 1. april 2028.
Den samlede ramme i forliget er i alt på 7,80 procent - fordi den udover de generelle lønstigninger indeholder midler til lønprojekter eller særlige fordelinger, herunder mulighed for barnets 3. sygedag.
Desuden vil der komme en fritvalgskonto (fra 1. januar 2028), der giver mulighed for at opspare ekstra fridage, eller sætte ind på pension eller lave om til løn.
“Jeg synes, at det ser fornuftigt ud. Vi får heldigvis en reallønsstigning, og gode tiltag som at skaffe midler til at indføre for barnets 3. sygedag og en fritvalgskonto. Som led i fritvalgsordningen er der aftalt en særlig fritvalgsdag for ansatte på 41 år og derover samt to ekstra seniordage for ansatte på 62 år og derover. Der er også ekstra fokus på arbejdsmiljø og stress”, siger forbundssekretær Michael Holm, der er IT-fagforeningen PROSAs ansvarlige på overenskomstområdet.
"Vi er stadig ikke helt i land, for vi mangler endnu at få helt afklaret, hvor meget der sættes af til organisationsforhandlingerne. Det vil sige de midler, som direkte kan bruges ekstra til lønprojekter til PROSAs IT-overenskomster. Altså udover de generelle lønstigninger. Ved forrige overenskomst brugte vi dem til at skaffe højere pension", fortsætter forbundssekretæren.
Forliget i dag betyder, at man nu åbner for det såkaldte 4-ugers vindue, hvor de forskellige organisationer skal forhandle direkte med Finansministeriet/Medlst.
Derefter vil de helt endelige resultater kunne meldes ud, og i givet fald sendes til afstemning i de enkelte organisationer.
Typisk gælder der en muskertéred, at hvis en siger nej, gør alle andre også.


