Virksomhedsindex øst 2020

Privatansatte Øst for Storebælt
ArbejdspladsØstLand
SAXO BANK A/S120,74129,3
TRYG FORSIKRING A/S114,74122,16
JOBINDEX A/S114,55121,83
NORDEA BANK DANMARK A/S114,48122,62
NOVO NORDISK A/S114,41122,69
ALM. BRAND FORSIKRING A/S114,32120,45
PFA PENSION, FORSIKRINGSAKTIESELSKAB.113,22120,38
Velliv, Pension & Livsforsikring A/S111,52120,22
TOPDANMARK FORSIKRING A/S110,65117,74
Nets A/S110,03117,43
DFDS A/S109,08115,94
FORSIKRINGENS DATACENTER A/S107,64115,47
Netcompany A/S106,93113,34
EDLUND A/S106112,54
AT&T GLOBAL NETWORK SERVICES DANMARK ApS104,99113,01
DANSKE BANK A/S104,73111,9
SDC A/S104,59112,25
BANKERNES EDB CENTRAL A.M.B.A.104,28110,72
FOA - Fag og Arbejde104,23111,16
SOS INTERNATIONAL A/S103,08111,12
Nuuday A/S101,64106,44
DXC Technology Danmark A/S101,17107,68
PWC 100,37104,9
JN DATA A/S100,26109,76
EDC-GRUPPEN A/S99,54104,88
NNIT A/S99,16104,65
Arbejdsmarkedets Tillægspension98,67104,35
TRUSTPILOT A/S98,09102,06
GLOBALCONNECT A/S95,75103,1
CBRAIN A/S94,3996,17
MILESTONE SYSTEMS A/S94,2598,79
IBM DANMARK ApS93,3699,44
KMD A/S92,8197,62
FORMPIPE SOFTWARE A/S91,1396,11
ATEA A/S90,5195,72

Virksomhedsindex

Virksomhedsindexet er et udtryk for virksomhedens lønpolitik.

Kolonnen øst viser indekstallene for privat ansatte øst for Storebælt. Kolonnen Land viser indekstallene for alle respondenter.

Virksomhedsindexet viser de ansattes faktiske lønninger set i relation til lønniveauet generelt, markedslønnen. Et lønindex under 100 indikerer, at virksomheden lønner lavere end gennemsnittet, og omvendt med et løntal over 100.

Vi skal understrege, at virksomhedsindexet skal tages med et gran salt. Der er tale om en gennemsnits-betragtning, og enkelte høje lønninger kan opveje mange lave lønninger og give et løntal over 100. Men er indexet lavt indikerer det, at virksomheden har et lavt lønniveau. I særlige tilfælde kan indexet dog være misvisende. Fx vil en situation med meget stor lønspredning mellem nyansatte (meget lav løn) og mere erfarne (meget høj løn) give et resultat omkring de 100.

Kan du ikke finde din egen virksomhed?

I indexet viser vi kun virksomheder som vi har modtaget mindst 5 skemaer fra. Vi grupperer indberetningerne efter det CVR nummer eller telefonnr. der bliver skrevet på skemaet.

Vi har erfaring for at enkelte bruger deres eget direkte nr. eller et filialnr., mens andre bruger firmaets hovednummer. I så fald kan vi ikke se at besvarelserne kommer fra samme virksomhed. Endelig kan vi heller ikke helt udelukke fejl i indtastningen.